KRS - 0000043188

monitoring pozycji

Sofia z greckiego znaczy mądrość. Czy stolica Bułgarii ma charakter adekwatny do nazwy? Tak, bo potrafi połączyć różne swoje oblicza, żeby zaoferować turystom to, czego właśnie oczekują. Liczy prawie milion mieszkańców i oprócz zabytków i romantycznych zakątków do spacerowania, w których co chwilę napotkamy kawiarenkę zachęcającą zapachami, posiada miejsca, gdzie można rozerwać się na wiele sposobów, zaludnione bulwary, sklepy, galerie, nowoczesność na miarę Zachodu. Sofia jest jednym z najstarszych miast Europy, ścierały się tu wpływy Wschodu i Zachodu i pozostało po tym wiele pamiątek, które mieliśmy okazję zobaczyć.

Zwiedziliśmy też Belgrad, który także należy do najstarszych i pięknych miast Europy.

Jego długa i burzliwa historia sięga wstecz ponad 7000 lat. Sercem starego Belgradu jest  twierdza Kalemegdan. To XVII-wieczne fortyfikacje (choć trzeba pamiętać, że twierdza w tym miejscu stała już w czasach Celtów) wraz z rozległych parkiem, które rozłożyły się na wzgórzu sięgającym 125 m n.p.m. Roztacza się stamtąd przepiękny widok na ujście Sawy do Dunaju, skąd podziwialiśmy też rozległą panoramę miasta.

Pole tekstowe: Bułgaria 9-16 VIII 2016

Słoneczny Brzeg w którym przebywaliśmy, to największy i najbardziej popularny kurort Bułgarii, z około 600 hotelami i 400 restauracjami. To tonące w zieleni miejsce jest największym i najpopularniejszym ośrodkiem turystycznym Bułgarii.

W Słonecznym Brzegu znajdziemy bogatą bazę noclegową i gastronomiczną na każdą kieszeń, a do tego zaplecze zapewniające rozrywkę przez całą dobę. Sporty wodne na plaży, bary, dyskoteki, kluby nocne, a nawet kasyno – to tylko najpopularniejsze formy zdobywania niezapomnianych wrażeń. I to wszystko przy pięknej pogodzie.

Nessebar to stare, zabytkowe miasto położone na wybrzeżu Morza Czarnego w prowincji Burgas. Często nazywane jest perłą Morza Czarnego lub Dubrownikiem Bułgarii.

Ze względu na swoją wyjątkową wartość historyczną, miasto zostało w 1983 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Stara, zabytkowa część położona jest na półwyspie, który został połączony ze stałym lądem wąskim pasem lądu, utworzonym przez ludzi.

Wieczór Bułgarski zaczyna się od przywitania chlebem i solą przez kobietę ubraną w narodowy strój bułgarski (z boku inny Bułgar przygrywa na kobzie). Dalej poczęstunek rakiją i zwiedzanie chaty bułgarskiej (coś w rodzaju naszego skansenu). Goście, około 300 osób z różnych krajów, siedzą przy długich stołach, na których pojawiają się regionalne bułgarskie dania. W trakcie konsumpcji zaczyna się program artystyczny - początek to różnego rodzaju konkursy.. Następna część programu to występy zespołów ludowych. Przepiękne stare tańce bułgarskie. Cały czas leje się wino, które jest wliczone w cenę wieczoru, trwają występy a my integrujemy się coraz bardziej. My szeregowi Słowianie przecież tak naprawdę się lubimy, tylko na styku państw iskrzy. Gwóźdź programu to Nestinari. Tak nazywają się tancerze, którzy tańczą boso na rozżarzonych węglach. To rodzaj rytualnego tańca, wywodzącego się ze starożytności. Pod rozgwieżdżonym niebem gromadzą się wokół kamiennego kręgu turyści.

Starszy mężczyzna daje swój popis ….. . I ostatnia część to .. zabawa dla wszystkich.